Tabliczki brajlowskie

Aby umożliwić osobom niewidomym orientację w biurze lub urzędzie konieczne jest umieszczenie na drzwiach informacji sporządzonej w alfabecie Braille'a.
Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nie mówi wprost o stosowaniu pisma Braille'a, nakazuje jednak podmiotom publicznym „zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy”.
Gdzie warto stosować pismo Braille’a? Na przykład w oznaczeniu numeu piętra, przedziału i miejsca w pociągu, oznaczenie numeru rzędu i miejsca w kinie, teatrze, oznaczenie numeru i funkcji pomieszczenia.


Proponujemy wykonanie tabliczek z wypukłym tekstem w brajlu do oznaczenia drzwi w budynkach szkół i instytucji publicznych. 
Tabliczki informacyjne dla niewidomych najlepiej umieszczać na drzwiach lub na ścianie w pobliżu klamki.


Poniżej tabliczki z grawerem na laminacie grawerskim z wtłaczanymi kulkami brajlowskimi ze stali nierdzewnej.


Zdjęcie przedstawia tabliczkę z grawerem i napisem w braju Sekretariat Zdjęcie przedstawia tabliczkę z grawerem i napisem w braju Gabinet USG Zdjęcie przedstawia tabliczkę z grawerem i napisem w braju Sala dydaktyczna Zdjęcie przedstawia tabliczkę z grawerem i napisem w braju Sala lekcyjna Zdjęcie przedstawia tabliczkę z grawerem i napisem w braju Toaleta Zdjęcie przedstawia tabliczkę z napisem w braju

Stalowe nakładki na poręcz

Nakładki wykonane ze stali nierdzewnej z tłoczonym pismem brajla. Nakładki wygięte do zadanej średnicy poręczy. Tabliczki są pomocne osobom niewidomym w orientacji na dworcach, w urzędach, itp.
Bardzo trwałe. Można przymocować za pomocą dedykowanego kleju metal/metal, metal/PCV.


Zdjęcie przedstawia stalową tłoczoną nakładkę na poręcz

Tłoczenie na folii

Napisy brajlowskie dla osób niewidomych tłoczone na specjalistycznych foliach o różnych wymiarach i grubościach. W zależności od potrzeb proponujemy folię przezroczystą pod którą można umieścić napis czarnodrukowy lub folię w kolorze białym. Folię podklejamy mocną taśmą dwustronnie klejącą.

Napisy w brajlu możemy również wykonać na folii lustrzanej sprawiającej wrażenie wykonania napisu na polerowanym metalu.


Zdjęcie przedstawia folię lustrzaną z tłoczneiem w brajlu Zdjęcie przedstawia białą folię z tłoczneiem w brajlu

Tablice informacyjne dla niewidomych w brajlu mogą posłużyć do opisania eksponatów w muzeach i galeriach i tym samym przybliżyć odbieranie sztuki tym osobom. Wypukłe napisy tłoczone na transparentnej lub białej folii można nakleić na istniejące już tablice z napisami w czarnym druku.


Skontaktuj się z nami: brajl@masterpunkt.com